Eesti äriühingutel uus kohustus
Alates tänasest (1.09.2018) on Eesti äriühingutel uus kohustus
Alates 1. septembrist 2018 on kõigil Eesti äriühingutel uus kohustus, mille kohaselt tuleb esitada äriregistrile andmed tegeliku kasusaaja kohta.
Mis või kes on tegelik kasusaaja? Tegelik kasusaaja on füüsiline isik, kes omab äriühingut otseselt või kaudselt.
Otsene omamine tähendab, et füüsiline isik omab äriühingus rohkem kui 25 protsendi suurust osalust. Kaudse omamisega on tegemist siis, kui äriühingus omab rohkem kui 25 protsendi suurust osalust või omandiõigust teine äriühing, mis on füüsilise isiku kontrolli all. Seetõttu peavad tegeliku kasusaaja andmed esitama nii ühemehe äriühingud kui ka suured kontsernid.
Kuidas tegeliku kasusaaja andmeid esitada, tuleneb kehtivast õiguskorrast ja detailides seda siin selgitada pole võimalik. Abi peaks saama ka ettevõtjaportaalist. Tegeliku kasusaaja kohta tuleb esitatada vähemalt järgmised andmed: 1)isiku nimi; 2)isikukood ja isikukoodi väljastanud riik (isikukoodi puudumise korral sünniaeg ja -koht ning elukohariik); 3)andmed isiku kontrolli tegemise viisi kohta (otsene või kaudne).
Aega on vähe, kõigest kaks kuud, kuna äriregistrile peavad andmed olema esitatud 31. oktoobriks 2018.
Mis juhtub, kui tegeliku kasusaaja andmed jäävad esitamata? Vastus lihtne – esitamata jätmine või valeandmete esitamine toob kaasa rahatrahvi kuni 32 000 eurot.
Nagu ikka, vastutab kõige eest, mis äriühingus toimub, äriühingu juhatus. Seega pole juhatusel muid valikuid, kui tuvastada äriühingu tegelikud kasusaajad, misjärel saab andmed tegelike kasusaajate kohta esitada äriregistrile. Tuleb rõhutada, et keerukama omandistruktuuriga äriühingute puhul, mille omanikering ulatub näiteks välismaale, võib tegeliku kasusaaja tuvastamine osutuda keeruliseks ettevõtmiseks ja äriühingu juhatusele koormavaks.
Vajadusel pöörduge meie poole – loodetavasti saame juhatuse liikmeid selles küsimuses õigusnõustada.
Arumäe & Sipari Advokaadibürood